AXA – ochrana dat

Pojem v oboru pojišťovnictví, nadnárodní skupina AXA, používá pro ochranu svých nejklíčovějších dat řešení Double-Take. Zajištění hlavního souborového serveru pojišťovny s kapacitou 2TB je pro Double-Take hračkou, která umožňuje pracovníkům AXA přistupovat rychle a efektivně k datům ze tří hlavních zastoupení ve dvou státech a zároveň ochránit data na geografické úrovni proti ztrátě, poškození a nedostupnosti.

„Double-Take nám umožnil zajistit vysokou kontinuitu práce našich zaměstnanců a zrychlil poskytování služeb pojišťovny AXA zákazníkům.“

František Vymazal
Chief Technology Officer společnosti AXA

 

AXA

Bratislava - Brno - Praha

Na počátku projektu, který pro skupinu AXA navrhla a posléze implementovala společnost Kancelářské stroje, výhradní prodejce produktů Double-Take v České a Slovenské republice, stála otázka, jakým způsobem zkonsolidovat souborová data ze tří hlavních regionálních pracovišť v České a Slovenské republice, umístit je na jediném místě, zabezpečit je a zároveň efektivně a rychle data sdílet mezi všemi třemi geograficky značně vzdálenými lokalitami.

Navržený design finálně vyřešil všechny tyto požadavky včetně náročné pro-blematiky distribuovaného zamykání souborů tak, aby nedocházelo k ukládání duplicitních konfliktních verzí jednotlivých souborů.

Akcelerace a online replikace

Na počátku bylo otestováno řešení pro akceleraci sítě WAN postavené na produktech Cisco WAAS. Tato zařízení se umí postarat o zrychlení síťového provozu nejen optimalizací toku protokolu TCP zvanou TFO (TCP Flow Optimization) a kompresí ale i aktivním „kešováním“ přenášených dat na jednotlivých koncových bodech sítě WAN. Pro nasazení v AXA byly nakonec zvoleny nejvýkonnějších systémy třídy WAAS, které jsou schopny lokálně držet až 1,5TB dat uložených v rychlé databázi. Tyto systémy byly umístěny do všech koncových bodů korporátní sítě WAN, tj. do Bratislavy, Brna a Prahy. Po vyřešení propustnosti WAN sítě již nezbývalo nic jiného než vytvořit nový cluster souborových serverů, který byl umístěn do lokality Praha a na něj přesunout veškerá kritická data pojišťovny AXA ze všech tří zastoupení. Aby se tento server a jeho dostupnost nestala kritickým místem řešení, byl vytvořen další záložní souborový server, který byl umístěn do lokality Brno. Primární a záložní server využívají pro online replikaci a zajištění vysoké dostupnosti nabízených služeb produkt Double-Take Availability.

Veškerá data jsou nyní ukládána na hlavní server, který se nachází v Praze a jsou neustále replikována na záložní server v Brně. Pro tuto replikaci využívá Double-Take patentovanou technologii STAR (Sequential Transfer Asynchronous Replication). Na serveru jsou sledována data všech kritických služeb a změny v nich jsou na úrovni bytů neustále přenášeny přes síť na záložní server, přičemž i pro jejich přenos je využíváno akcelerace pomocí systémů Cisco WAAS. Není zde proto zapotřebí využívat nativní kompresní nástroje Double-Take a tak se zároveň šetří i výkon chráněných serverů. Rovnocenná kopie všech dat se díky tomu nachází neustále na bezpečném odděleném místě v Brně a slouží jako záloha. Navíc jsou v případě výpadku primárního systému v řádu sekund nastartovány služby na záložním serveru, které použijí aktuální kopii dat a převezmou identitu primárního systému. Na to zareagují systémy WAAS, které provedou přesměrování síťového provozu WAN z Prahy do Brna. Klienti využívající výše zmíněných služeb tak nezaznamenají žádný výpadek, nejsou nuceni přerušovat práci, ani přestavovat své aplikace na alternativní systémy.

Jaké hlavní výhody tedy přineslo skupině AXA nasazení produktů Double-Take?

  • Vyšší spokojenost zákazníků daná bezpečným a neustálým provozem
  • Splnění legislativních požadavků na ochranu dat
  • Garance vysoké dostupnosti a kvality poskytovaných služeb
  • Vysoká ochrana dat i aplikací - dvě neustále živé kopie dat v geograficky oddělených lokalitách s podporou obnovy různých verzí dat s ohledem na hledisko času
  • Jednoduchá a transparentní implementace, správa i dohled
  • Možnost standardního zálohování z jediného místa a s využitím jediné licence na zálohovací software
  • Garance vysoké úrovně SLA (Service Level Agreement)

 

Více o AXA se dozvíte na internetové adrese www.axa.cz, o produktech Double-Take na adrese www.doubletake.cz
Nabízíme rovněž ke stažení případovou studii o zajištění ochrany dat pro AXA ve formátu PDF.