Commerzbank - vysoká dostupnost

Jedna z největších německých bank používá v České republice pro zálohování dat produkty Double-Take. Double-Take je používán na serverech hostujících systémy elektronického bankovnictví, u kterých se předpokládá vysoká dostupnost.

„Řešení ochrany našich serverů pomocí nástrojů Double-Take bylo dobrou volbou,
která nám umožňuje skutečně efektivně zálohovat nejen všechna naše data, ale i jejich vývoj v čase a zároveň zabezpečit reálný nepřetržitý provoz našich klientských systémů.“

Vladimír Sechter
Commerzbank AG, pobočka Praha

 

Commerzbank

E-banking musí jet nonstop

Použití Double-Take bylo logickým vyústěním snahy banky zabezpečit dostupnost klíčových systémů umožňujících přístup klientů ke svým účtům a umožnit tak klientům banky skutečný nonstop provoz. Celý projekt začal ve spolupráci se společností Kancelářské stroje, která je výhradním prodejcem produktů Double-Take v České a Slovenské republice a zajišťuje bance odborné poradenství v této oblasti. Při analýze potřeb banky bylo definováno, že je zapotřebí dosáhnout následujících cílů:

 • Ochránit databáze s klientskými údaji
 • Zajistit vysokou dostupnost poskytovaných služeb, minimalizovat výpadky a ztráty dat
 • Zajistit další kopii dat a umožnit provoz záložních serverů v geograficky oddělené lokalitě
 • Navrhnout efektivní řešení, které by minimalizovalo investiční náklady (na počátku bylo zapotřebí chránit celkem 6 různých serverů a klasické pořízení 6 náhradních stejně výkonných systémů by se značně prodražilo)

Vzhledem ke stanoveným cílům bylo rozhodnuto o tom, že záložní systémy budou umístěny v geograficky oddělené lokalitě a pro vytvoření záložních systémů se použije virtualizace na VMware ESX Server. Jako nosný hardware byl zvolen vysoce výkonný server IBM třídy System x se čtyřmi procesory, na který byla umístěna virtualizační vrstva nejvyšší verze VMware vSphere. Abyse ušetřil čas nutný pro instalaci nových záložních systémů, byly pomocí migračních nástrojů Double-Take Move přeneseny kopie stávajících fyzických serverů do virtuálního prostředí a byla jim změněna identita. Poté byl nainstalován produkt Double-Take Availability na produkční i záložní virtualizované systémy a zahájena online replikace přes zabezpečené standardní VPN spojení mezi primární a sekundární lokalitou EB datových center Commerzbank.

Nejen ochrana dat a aplikací

Ke správě celého řešení je použita management konzole DT for DRC, která přináší jednoduché a přehledné prostředí pro řízení všech procesů souvisejících se zálohováním a ochranou dat. Unikátní řešení Double-Take Availability tak Commerzbank AG umožňuje nejen online ochránit veškerá data a transakce a v případě problémů na primární straně pokračovat v poskytování služeb na systémech sekundárních, ale zároveň dosáhnout zcela nové kvality v práci se servery, jejich daty a zálohami. Velkou výhodou je i fakt, že se neustále pracuje s živými systémy a obnova libovolných dat je tak otázkou sekund, a ne hodin, jak je tomu u klasického zálohování na pásky.

Kromě ochrany a inovativního systému online zálohy dat se Double-Take samozřejmě stará i o tu nejhorší variantu, k níž může v provozu elektronického bankingu Commerzbank AG dojít. Tou je samotné selhání produkčních serverů. Nemusí jít jen o selhání hardwaru, ale i o chybu operačního systému, aplikace, poškození dat anebo výpadek konektivity do primárního datacentra. Jakmile k některé z těchto událostí dojde, rozpozná nástroj Double-Take problém s funkcionalitou konkrétního produkčního serveru a zařídí přenos jeho služeb na systém záložní (tzv. failover proces). Během několika sekund jsou tak služby opět dostupné a klienti mohou pokračovat ve své činnosti. Po odstranění a nápravě problémů je pak provoz opět vrácen na primární stranu.

A přínosy pro banku?

„Řešení ochrany našich serverů pomocí nástrojů Double-Take bylo dobrou volbou, která nám umožňuje skutečně efektivně zálohovat nejen všechna naše data, ale i jejich vývoj v čase a zároveň zabezpečit reálný nepřetržitý provoz našich klientských systémů,“ pochvaluje si pracovník elektronického bankingu Commerzbank AG, pan Vladimír Sechter. „Jsme rádi, že jsme vsadili na skutečně profesionální produkty a partnery,“ dodává.

Jaké hlavní výhody tedy přineslo Commerzbank AG nasazení produktů Double-Take?

 • Vyšší spokojenost zákazníků daná bezpečným a neustálým provozem
 • Splnění legislativních požadavků na ochranu dat (Sarbanes-Oxley Act, Basel II)
 • Garance vysoké dostupnosti a kvality poskytovaných služeb
 • Nízká investice do hardwarového vybavení, všechny produkční systémy chrání jediný záložní server
 • Vysoká ochrana dat i aplikací - dvě neustále živé kopie dat v geograficky oddělených lokalitách s podporou obnovy různých verzí dat s ohledem na hledisko času
 • Jednoduchá a transparentní implementace, správa i dohled
 • Možnost standardního zálohování z jediného místa a s využitím jediné licence na zálohovací software

 

Více o Commerzbank AG se dozvíte na internetové adrese www.commerzbank.cz, o produktech Double-Take na adrese www.doubletake.cz
Nabízíme rovněž ke stažení případovou studii o zajištění vysoké dostupnost pro Commerzbank ve formátu PDF.